stronaoinvitro.pl

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Na stronach internetowych biznesu in vitro funkcjonuje wiele sloganów, mitów i stereotypów...


(wkrótce zdemaskujemy kolejne...)

 

1. ?Przeciwnicy in vitro, w tym Kościół Katolicki nie szanują człowieka poczętego tą techniką?. Nie prawda ? każdy człowiek zasługuje na szacunek. Także człowiek poczęty w wyniku zapłodnienia in vitro, choć został poczęty w warunkach urągających godności ludzkiej. Kościół Katolicki upomina się o prawo do życia nie tylko dzieci poczętych w małżeństwie, ale również poczętych w wyniku gwałtu, czy także in vitro oraz zarodków ludzkich zamrożonych jako ?nadliczbowe?, które powstały w procedurze in vitro. Także upomina się o życie dzieci z wadami wrodzonymi, podczas gdy biznes in vitro stosuje wobec nich praktyki eugeniczne już od samego początku procedury, tj. w trakcie selekcji embrionów do implantacji do macicy, na etapie diagnostyki przedimplantacyjnej.  Czy istnieje inna instytucja, która z pełną konsekwencją, odobnie jak Kościół Katolicki upomina się o godność człowieka ?

Test na hipokryzję... Zapytajcie Państwo przedstawicieli biznesu in vitro czy są za zmianą ustawy o ?warunkach przerywania ciąży i ochronie płodu ludzkiego?, tak aby nie zabijano dzieci poczętych z gwałtu oraz dzieci z wadami wrodzonymi ?

2. "In vitro daje szczęście z posiadania własnego potomstwa?. Czy cel uświęca środki ? To teza będąca głównym argumentem biznesu in vitro, oparta na manipulowaniu emocjami zdesperowanych rodziców. Po pierwsze: Opiera się ona na ukryciu kosztów poczęcia dziecka. Cena dziecka z in vitro to śmierć wielu innych ?nadliczbowych? embrionów. Po drugie: Często wbrew sloganowi o ?własnym potomstwie?, potomstwo wcale nie jest ?własne?, gdy komórki rozrodcze pochodzą od anonimowych dawców, a ciążę donosi matka zastępcza. Rodzice ?adoptują? w takim wypadku dziecko obcego dawcy. Czy nie lepsze jest adopcja, która co prawda nie przyniesie zysków biznesowi in vitro ?

3. ?Podczas in vitro nie giną embriony". Nie prawda. Z tak oczywistym kłamstwem spotkać się można w dyskusji z udziałem przedstawicieli biznesu in vitro. Podobnie przedstawiciele innego biznesu, tj. aborcyjnego, raczej się nie przyznają, że aborcja jest morderstwem. Przedstawiciele biznesu in vitro często twierdzą że "embriony tylko obumierają, podobnie jak w naturze" - w ten sposób eufemistycznie tuszują kulisy procedury in vitro. Nawet jeśli ludzie "obumierają", nie może to być usprawiedliwieniem dla selekcji eugenicznej, co ma miejsce w procedurze in vitro

4. ?Podczas zamrażania nie giną zarodki ludzkie?. Nie prawda ! Nie ma obecnie żadnej metody, która dawałaby możliwość przeżycia wszystkim zarodkom po cyklu zamrożenia i odmrożenia. Zarodki, tj. embriony ludzkie, giną w wyniku tworzenia się kryształków lodu rozrywających komórki. Do kriokonserwacji komórek i embrionów obecnie stosowane są dwie metody z wieloma wariantami. Slow-freezing polegająca na powolnym zamrażaniu do temperatury ciekłego azotu lub nowsza witryfikacja (vitrification), tj. ?zeszklanie? po uprzednim zanużeniu komórek w czynniku hamującym tworzenie się kryształków lodu, co nie jest jednak dla komórki obojętne. W żadnej z tych metod, nie uzyskano możliwości odmrożenia wszystkich żywych embrionów.

?Argumentowanie, że zarodki z wadami giną również w ustroju i dlatego podczas in vitro nie są niszczone tylko ?obumierają?, przypomina błędną logikę opartą na twierdzeniu, że ?skoro w naturze występują samoistne poronienia, można je również indukować?.  Gdyby jednak nie anormalne warunki in vitro, w których zapładnianych jest wiele komórek jajowych naraz, wiele embrionów narażonych na rychłą śmierć wliczoną w tą procedurę, lub śmierć odroczoną wskutek zamrożenia, nigdy by nie powstało.? (por. Nie wszystko co technicznie możliwe jest moralnie dozwolone).

Świadomie dokonywana jest selekcja i odrzucanie chorych embrionów (diagnostyka preimplantacyjna, PGD), bo tylko zdrowe mają być wszczepione do macicy. Weterynarz-embriolog ? bawi się w Pana Boga, własną ręką decydując kto ewentualnie ma przeżyć, o ile przeżyje dalsze etapy procedury, a kto od razu skazany jest na śmierć.